פיברומיאלגיה קשורה ללחץ בילדות ולרגשות שליליים לא מעובדים

אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה יכולים כולם להסכים שמעולם לא נאמר להם שדבר אחד גרם להופעת הסימפטומים שלהם, ואנשי מקצוע רפואיים יסכימו כולם שלא נראה שיש סיבה ספציפית אחת לפיברומיאלגיה. עם זאת, לאחרונה רופאים וחוקרים בחנו את הטראומה (טראומה רגשית או טראומה בילדות) כגורם מרכזי הקשור להופעת פיברומיאלגיה אצל אנשים מסוימים.

בין אם מדובר בטראומה פיזית, PTSD, טראומה רגשית או טראומה בילדות, נראה שיש קשר להופעת פיברומיאלגיה. עם זאת, דבר אחד ברור, עבור אלו הסובלים מפיברומיאלגיה, האזורים במוח שאחראים לתגובה לכאב שונים מאוד מאלו שאינם סובלים מפיברומיאלגיה. אצל אותם חולים הסובלים מפיברומיאלגיה נראה שיש ירידה בקולטני האופיואידים במוח שיכולה להשפיע על ההיבט הרגשי של הכאב.

פיברומיאלגיה בעצם עשויה להיות שינוי במערכת העצבים המרכזית שגורם לתגובה מוגברת לכאב, או בעצם, קליטת כאב או תגובה במוח יוצאת מאיזון, מה שעשוי להיות מיוחס כעת לטראומה או פציעה.

פיברומיאלגיה קשורה לטראומה כרונית בילדות, מתח וקונפליקט עם ההורים

פיברומיאלגיה קשורה ללחץ טראומה בילדות ולרגשות שליליים לא מעובדים   חוויות טראומטיות וגורמי לחץ בילדות התעלמו באופן היסטורי כגורמים נטייה להתפתחות הפרעות כאב כרוניות ומצבים פסיכיאטריים שונים, כולל פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז, נדודי שינה, דיכאון, חרדה, הפרעת דחק פוסט טראומטית ותסמונת עייפות כרונית.

עם זאת, הגאות מתהפכת כאשר מחקרים חושפים מתאם משמעותי בין טראומה בילדות לבריאות מבוגרים. מדי פעם זה מרגיש כאילו אנחנו לומדים משהו חדש על FM על בסיס יומי. ובדרך כלל, ההתפתחויות הרפואיות הגדולות מספקות ראיות לדברים שאנשים שלמעשה סובלים מ-FM הכירו במשך זמן רב. כמו למשל, אם תבלה מספיק זמן בקהילת ה-FM תשמע סיפורים של אנשים שעברו התעללות בילדותם. אולי אפילו היית קורבן בעצמך.

אבל בעוד שסיפורים מסוג זה נפוצים, עדיין לא נמשכה תשומת לב רבה לרעיון שאולי 2 הבעיות הללו קשורות. אבל מסתבר ש-FM וטראומה בילדות עשויים להיות קשורים הרבה יותר ממה שחשבנו אי פעם. מערכת העצבים המרכזית מתפתחת במהירות במהלך הילדות ובהיותה רגילה להגיב לגורמי לחץ וגירויים רבים שנתקלים בהם בחיים.

כאשר נתקלים במגוון גירויים סביבתיים, נוצרות דרכים חדשות בין תאי המוח בתגובה לכל גירוי. כמו, חוויה נעימה למשל, חיבוק מאהוב או אוכל מתוק מייצרים דרכים שמלמדות את המוח להגיב בצורה נעימה לאותם גירויים. באופן דומה, חוויה מפחידה תתאמן ותיצור דרכים שיגיבו בפחד. תהליך זה של ייצור מסלולים חדשים בתגובה לגירויים מכונה בדרך כלל נוירופלסטיות.

ככל שאנו מתבגרים ומתבגרים, נוירופלסטיות פוחתת, כלומר זה מאתגר יותר ליצור דרכים חדשות ולהתאים את התגובות של המוח שלנו לגירויים. לילדים יש יתרון מובהק בטיפול ברמה גבוהה של נוירופלסטיות. עם זאת, זה גם מדגיש את המשמעות של מתן גירויים משמעותיים למוח המתפתח, כדי לוודא התפתחות של מסלולים חיוביים. בנוכחות מערכת תמיכה חזקה וגורמי לחץ נורמליים קצרי מועד, תגובות הטראומה של הילד נחוצות כראוי ומגורות באמצעות מערכות יחסים תומכות.

בדרך זו, מתפתחות דרכים אופטימיות במוח ומלמדות את מערכת העצבים כיצד להגיב נכון לגורמי הלחץ האופייניים לחיים. כאשר המוח נתקל בגורמי לחץ שונים, חוסן בריא נבנה כך שניתן לחוות מצבים טראומטיים יותר ויותר עם תגובות ביולוגיות נורמליות. בהיעדר אינטראקציות תומכות או בנוכחות גורמי לחץ ארוכי שנים או/ו קיצוניים, תגובת הלחץ מעוררת בצורה לא מספקת ועלולה להשפיע לרעה על גדילת המוח והמערכת הנוירולוגית.

כאשר חלקים במוח אחראים על חרדה, פחד ותגובות אימפולסיביות, נוצרים מסלולים עצביים כדי להעדיף חלקים אלה של המוח. לאחר מכן, חלקים במוח האחראים לתכנון, חשיבה ושליטה התנהגותית עשויים להיעדר מסלולים מתאימים, מה שמוביל לנטייה לרגשות שליליים כגון דיכאון, חרדה, פחד והתקפי פאניקה.

כיצד טראומה בילדות תורמת לפיברומיאלגיה

בואו נציג זאת בכך שטראומה בילדות לא תגרום לכם לקבל FM בפני עצמה. אף אחד לא אומר בוודאות מה יוזם FM, או מה ספציפית קורה בגוף של זה עם FM, בניגוד למי שאין לו את המחלה. אבל נראה שיש מנגנון שאירועים טראומטיים בילדותך מעלים את הסיכוי לגדל FM. למרבה הצער, כל רעיון לגבי מה זה ספציפית הוא רק תיאוריה בשלב זה. עם זאת, מתחרה טוב למנגנון הזה תהיה טראומה.

הקשר בין FM ללחץ כבר ידוע. מתח לא רק מחמיר את הסימפטומים של FM ומתחיל התלקחויות, הוא למעשה משנה את האופן שבו המוח שלך מתוכנן על פי המכון הלאומי לבריאות. אז מה הקשר בין טראומת ילדות ל-FM? ובכן, תחשוב על זה.

אנו יודעים שלחץ משנה את אופן פעולתו של המוח, ומי יכול לדמיין חוויה טראומטית יותר מאשר לחיות עם טראומת ילדות. בכל מקרה, סוג כזה של סבל לא מפסיק כשאתה ילד. זה תוקף אותך כשאתה הכי חשוף והמוח שלך עדיין מתפתח. ואז זה מצל עליך לשארית חייך. אז בעצם טראומת ילדות משנה את מבנה המוח שלך.

ואם FM הוא מצב שמקורו במוח כפי שהרבה רופאים מאמינים כיום, אז הגיוני שהשינויים המזיקים האלה מעלים את הסיכוי לפתח FM בשלב מאוחר יותר בחיים. אבל גם אם FM לא יתחיל במוח אלא במערכת החיסונית כפי שחלק מאמינים, אזי הלחץ עדיין יגרום למנגנון הזה. בשלב זה, גורמים מסוימים למצבים הקשורים לעייפות וכאב כרוני, כמו תסמונת עייפות כרונית ו-FM, אינם מזוהים; עם זאת, רק כ-2 עשורים של מחקר הצביעו מאוד על גורמי לחץ בילדות המוקדמת כהיבטי סיכון עיקריים למקור למצבים אלו.

למרות שלא כל ילד שנחשף לגורמי לחץ טראומטיים יחווה אסונות בריאותיים פיזיים ורגשיים, מחקר הראה שילדים שנחשפו ללחצים ארוכי שנים או אירועים טראומטיים צפויים בסביבות פי שלושה לחוות מצבים סומטיים תפקודיים, כגון כרוני. תסמונת עייפות, FM, תסמונת המעי הרגיז, כאבים כרוניים ואחרים.

כמו כן, מצבים אלו קיימים בדרך כלל עם מצבים פסיכיאטריים כמו דיכאון וחרדה. נראה שהגיל שבו נחווים מתח או טראומה, המרווח שלו ואפילו צורת הטראומה לא משנים את הנתון המדאיג הזה.

מה אתה יכול לעשות?

בהתחשב בהתרחשות ההולכת וגוברת של הפרעות סומטיות תפקודיות, בעיות פסיכיאטריות ורגשיות, חיוני לשקול את ההשפעה של חוויות ילדות על הצמיחה של מצבים אלה. להתעכב על טראומה קודמת לא תמיד מועיל בתמיכה בריפוי ובבריאות, ולמעשה עשוי להיות לא מועיל; עם זאת, הבנת השפעתו על הבריאות מועילה ביכולת לזהות כראוי מצבים בריאותיים חמקמקים כמו FM.

זה גם חיוני לדעת לצורך הגנה על הדורות הבאים מההשפעות ההרסניות של מצבי לחץ וטראומה בילדות. לבסוף, זה עובד כהמחשה טובה להצלחתה של גישת רפואה יעילה, התלויה באורח חיים יסודי ובהיסטוריה בריאותית כדי להמציא את ה”סיפור” על בריאותו של אדם ולהשיג תובנה לגבי הגורמים השורשיים לבעיות בריאותיות. אחד הדברים המשמעותיים ביותר לעשות כשאתה קורבן לטראומה בילדות הוא לקבל את התמיכה הרגשית המתאימה.

זה אף פעם לא נכון יותר מאשר כשאתה מתמודד גם עם FM, שהוא כשלעצמו משתק מאוד. פנה לפסיכיאטר או חפש את תמיכתם של אנשים אחרים בקהילת ה-FM. למעשה, מחקרים מצביעים על כך שטיפול בשיחות לא רק יעזור לך להתמודד עם הכאב הרגשי, אלא שהוא גם יכול להפחית את כאבי ה-FM שלך.

הגורמים הרגשיים לתסמונת פיברומיאלגיה.

יותר מדי אנשים בימינו סובלים מהתסמינים המייסרים של פיברומיאלגיה. פיברומיאלגיה היא הפרעה כרונית המאופיינת בכאבי שרירים ושלד נרחבים, עייפות קשה ושינה בעייתית. אנשים עם פיברומיאלגיה חווים כאב בשרירים, ברצועות, בגידים וברקמות סיביות רכות אחרות בגוף. אני חווה את הסימפטומים של פיברומיאלגיה כבר כמה שנים.

התמודדתי כדי לשמור על התסמינים שלי ניתנים לניהול בעיקר באמצעות טכניקות הריפוי בהן אני משתמש עם הלקוחות שלי. אני מאמין שלכל מחלה יש סיבה רגשית. אם ניתן למצוא את הסיבה הרגשית, ניתן לרפא את המחלה. זה היה מאוד מאתגר למצוא מידע על הסיבות הרגשיות של פיברומיאלגיה. לאחרונה למדתי מידע שעזר להפחית את רמת הכאב שלי ואני מקווה שמידע זה יועיל גם לאחרים.

אלו מאיתנו עם פיברומיאלגיה מנהלים בדרך כלל חיים תובעניים, מלאי מוטיבציה, מתוחים ולחוצים. אין לנו גבולות מתאימים ואין לנו יכולת לאזן פעילות עם אחרים. לרבים מאיתנו יש נטייה להיות מחצלת דלת, לתת לאחרים לדרוך עלינו. יש לנו כמות פחותה של סובלנות, או סבלנות, מה שיוצר כאב פנימי עמוק. זה מאפיין התנגדות מדוכאת לתנאים שלנו, רצון לחזור אחורה, שכן הסבלנות שלנו למה שקורה, בין אם בעצמנו ובין אם בעולמנו, כמעט ואינה קיימת. זה משפיע על מערכת העצבים השלמה שלנו ומעורר הפרעות שינה וכאבים. העייפות העמוקה יכולה להראות רצון לוותר, תשישות מהצורך להתמודד או להמשיך מחוץ לגבולותינו.

פיברומיאלגיה מרמזת על אובדן נחישות או כיוון ועל אובדן מהות ורוח. זה כאילו הכמיהה לתרום ולהיכנס לחיים נשחקה, מותירה אותנו ללא מטרה או השראה. כאב יכול להופיע כהסטה מהתמודדות עם כאב רגשי עמוק. כאב מגביל את התנועה שלנו, אך תנועה פיזית מאפשרת ביטוי לרגשות שלנו.

על ידי אי תנועה, הרגשות שלנו, אלה שדורשים למצוא ביטוי דרך הכאב, עלולים להיות מאופקים וללכודים. כאב יכול להיות מכריע, ולגרום לנו לאבד קשר עם מי שאנחנו מלבד הכאב. זה גם מונע מאיתנו להתרכז בעניינים שהיינו רוצים לא להתרכז בהם. כאבי שרירים מציינים שכאב פסיכולוגי, כגון זעם, אימה, חרדה, אשמה או אפילו ענישה עצמית מועברים דרך הגוף. זה מעיד על כאב או תשוקה למשהו או מישהו.

זה יכול גם להצביע על שאיפה עמוקה לתנועה או שינוי, אבל גם התנגדות פנימית לתנועה. רבים מהכתמים הרכים של פיברומיאלגיה ממוקמים על הגב. מכיוון שהגב שלנו מחוץ לתפיסה ולא מהעין, זה המקום המושלם להסתיר רגשות או עניינים שאנחנו לא רוצים להתמודד איתם. מכיוון שאנחנו לא יכולים לראות אותם, גם אחרים לא יכולים לראות אותם. רגשות נסתרים אלו יכולים לכלול רוגז, אימה, תשישות, אשמה או חוסר סליחה. ניתן להסתיר פחד מעריקות ופגיעות גם בגב.

כל מי שדיברתי איתו עם פיברומיאלגיה תיאר שהתסמינים שלהם מחמירים כאשר הם נמצאים במצב תובעני. כאשר אנו מתוחים, השרירים שלנו נהיים מתוחים, מה שגורם להתגברות הכאב. כאשר אתה חווה כאב, שאל את עצמך איזו תנועה אתה באמת רוצה לעשות.

האם יש החזר מהכאב, כמו תשומת לב נוספת או אי צורך לעשות דברים מסוימים? למה אתה באמת משתוקק? מה הגוף שלך דורש ממך לעשות כדי לשחרר את הלחץ? האם אתה צריך לצעוק, לבכות, לשנות כיוון, לחבק מישהו קרוב או לדחוף מישהו? האם יש משהו או מישהו שדחפתם שאתם צריכים להכיר ולהודות? האם אתה דוחף את הרגשות שלך? האם משהו מונע ממך להתקדם? האם אתה מתמודד כל כך עם האחריות שלך כלפי אחרים עד שיש לך מעט זמן לעצמך? האם באמת היית רוצה לומר לאחרים “בבקשה תשמור עליי, תן ​​לי קצת טיפוח ואהבה.”? צרות השינה קשורות לבעיות של אמון.

אנחנו צריכים לסמוך על זה שזה בסדר ובטוח להשתחרר, להירגע ולהירגע. עלינו לסמוך על כך שהעולם יהיה נורמלי בלעדינו. אלו חלק מהבעיות שמצאתי שגורמות לתסמיני פיברומיאלגיה. אני בטוח שיש עוד הרבה שפספסתי, אבל זו התחלה טובה כדי שכל אחד מאיתנו יוכל להתחיל להחלים. ישנן שיטות רבות לריפוי מחלות רגשיות.

זה שאני מתרגל הכי הרבה זה ספוקן וורד הילינג. השתמש בשיטה זו כדי לרפא את החששות שלמעלה המהדהדים לך ולסימפטומים שלך. ריפוי מילים מדוברות

פיברומיאלגיה קשורה ללחץ טראומה בילדות ולרגשות שליליים לא מעובדים

זהו תרגול ריפוי שיצרתי והיו לי יתרונות נפלאים ממנו. “אני מודה למרפאים המאסטרים שלי על כך שהם מחסלים את כל הגורמים, הסימנים, הסימפטומים, תופעות הלוואי, הנטייה והפגיעה (רגש שלילי או בעיה) מכל הגוף שלי בכל הרמות ומכוונים אותו ללהבה הסגולה לצורך התמרה, ומחליפים אותו ב-( רגש חיובי או בעיה).

ישנן שתי שיטות שאתה יכול לתרגל הצהרה זו. באמצעות מטוטלת, התחל אותה להתנדנד בכיוון נגד כיוון השעון כשאתה מתחיל לומר את ההצהרה שלך. המשיכו לחזור על ההצהרה עד שהמטוטלת תשתנה לכיוון השעון כדי ליידע אתכם שהריפוי או הטיפול הושלם. אתה יכול להשתמש במטוטלת שלך כדי להבין באיזו קבע אתה צריך לעשות את ההצהרה. אתה יכול גם פשוט לחזור על ההצהרה מספר פעמים או עד שתרגיש שהיא הושלמה. בדרך כלל, אתה תשחרר אנחה כאשר האנרגיה תזוזה.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.