מהי תסמונת Guillain-barre? איך זה קשור לפיברומיאלגיה

הרבה אנשים תוהים אם תסמונת גיליין-באר ופיברומיאלגיה קשורים זה לזה. שניהם מייצרים תסמינים די דומים אצל אנשים הסובלים מהם, מה שמקל לראות מדוע אנשים יחשבו שאולי יש קשר בין תסמונת גיליין ופיברומיאלגיה. אבל יש? בואו נסתכל מהן המחלות הללו, בדיוק, וכיצד הן קשורות.

מהי תסמונת Guillain-barre?

תסמונת Guillain-barre (שלמעשה מבוטא גי-איי בוה-ריי למקרה שתהיתם) היא מחלה שגורמת למערכת החיסון של הגוף שלכם להתחיל לתקוף את העצבים שלכם. אף אחד לא יודע בדיוק מה גורם לזה, אבל העובדה שזה מתחיל לעתים קרובות לאחר מחלה קשה מרמזת שייתכן שזהו תגובת יתר של הגוף לחשיפה לווירוס.

אתה מבין, באדם בריא, המערכת החיסונית פועלת על ידי שליחת תאי דם לבנים לתקוף תאים זרים כמו וירוסים או חיידקים. אבל עם מחלות אוטואימוניות כמו תסמונת Guillain-barre, תאי הדם הלבנים האלה הופכים רגישים מדי ומתחילים לחשוב שהתאים שלך הם פולשים זרים. לכן, עבור אנשים עם מחלה אוטואימונית, הגוף בעצם תוקף את עצמו.

כתוצאה מכך, לאנשים עם Guillain-barre יש שורה של תסמינים. אלו כוללים:

כאבי שרירים ועייפות
תחושת עקצוץ בגפיים שמובילה לחוסר תחושה
כאבי גב תחתון חמורים

בדרך כלל, המחלה מתחילה לאחר מחלה עם תחושת עקצוץ או עקצוץ באצבעותיך ומתפשטת לשאר חלקי הגוף. לאט לאט הופך קשה יותר להזיז את השרירים שלך ככל שהמחלה מתפשטת. במקרים חמורים, תסמונת Guillain-barre יכולה להוביל לשיתוק מוחלט תוך מספר דקות. זה יכול להיות קטלני אם השיתוק מתפשט לריאות, מה שהופך את הנשימה לבלתי אפשרית.

אבל עבור רוב האנשים, המצב בדרך כלל נפתר מעצמו, אם כי ההחלמה יכולה להימשך שבועות או אפילו חודשים. עם זאת, ברור שהמצב דורש טיפול על ידי אנשי מקצוע רפואיים.

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא מצב נוסף שמייצר הרבה תסמינים דומים. זה גורם לכאבי שרירים ועייפות וגורם לכאבים בגב התחתון. אף אחד לא בטוח מה גורם לפיברומיאלגיה, אבל יש הרבה אנשים המאמינים שזו יכולה להיות גם מחלה אוטואימונית.

ייתכן שגם תסמונת Guillain-barre וגם פיברומיאלגיה נגרמות מאותו הדבר, שהוא מערכת החיסון שתוקפת עצבים. עם זאת, כרגע אף אחד לא בטוח כיצד בדיוק פיברומיאלגיה גורמת לתסמינים שהיא גורמת.

אבל זה בהחלט שונה מתסמונת גיליין-באר בכמה דרכים קריטיות. ראשית, הכאב מתבטא ב-18 נקודות ספציפיות בגוף, במקום הכאב המוכלל של GBS. שנית, אנשים עם פיברומיאלגיה לא הופכים למשותקים בהדרגה כמו אנשים עם GBS. לבסוף, בעוד שתסמונת גיליין מחלימה בדרך כלל לאחר מספר שבועות או חודשים, פיברומיאלגיה לא משתפרת עם הזמן ואין תרופה יעילה לה.

ואף אחד לא בטוח מה בדיוק הקשר בין תסמונת גיליין ופיברומיאלגיה, אבל נראה שאולי יש כזה.

כיצד קשורים תסמונת גיליין ופיברומיאלגיה?

ובכן, כאן הדברים מסתבכים. אנו יודעים ש-Guillain-barre ופיברומיאלגיה מייצרים תסמינים דומים. ואנחנו יודעים ששניהם תוקפים את השרירים. אבל לא ברור ששניהם הם אותו סוג של מחלה.

אבל נראה שיש קשר במובן שגווילין-באר יכול להוביל אותך לפתח פיברומיאלגיה. התקף עם תסמונת גיליין הוא לרוב טראומטי ביותר על הגוף. וזה הוכח שסוג כזה של טראומה יכול לעורר פיברומיאלגיה.

למעשה, אנשים עם Guillain-barre דיווחו שהם אובחנו עם פיברומיאלגיה לאחר שהחלימו מ-GBS. אז יתכן שרגישות היתר של מערכת החיסון שלך שמגיעה עם GBS מעוררת גם פיברומיאלגיה לאחר מכן. אז שוב, הקשר הזה יכול להיות צירוף מקרים מוחלט.

למרבה הצער, בעוד שישנן עדויות אנקדוטיות של חולי פיברומיאלגיה המצביעות על קשר בין פיברומיאלגיה לתסמונת גיליין-באר, עד כה, הרופאים לא הוכיחו זאת באופן סופי. אבל עדיין, זה נראה כאילו יש להם מערכת יחסים כלשהי, נכון? אחרי הכל, נראה שהם משפיעים על הגוף בצורה כל כך דומה. אז סביר להניח שפיתוח הבנה טובה יותר של התפקודים הבסיסיים המעוררים את שני המצבים עשוי לעזור להוביל לפריצות דרך במחקר כיצד העצבים מייצרים תסמונות כאב כרוניות.

וזה נותן תקווה שיום אחד נוכל להבין את הקשר בין תסמונת גיליין-באר ופיברומיאלגיה. וזה עשוי להניב סיכוי טוב יותר לרפא את שתי המחלות.

אבל תודיע לנו, האם יש לך תסמונת גיליין-באר? האם התסמינים שלך דומים לפיברומיאלגיה? האם חלית בפיברומיאלגיה לאחר שאובחנה כחולה ב-Guillan-barre? ספרו לנו בתגובות.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.