פיברומיאלגיה: הכאב שהחברה לא רואה או מבינה

פיברומיאלגיה הוכרה כמחלה בשנת 1992. על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) כיום, 4% מהאוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה. כמעט 90% הן נשים.

היא ידועה בשם “מחלה בלתי נראית” מכיוון שהיא פוגעת בכל הרקמות הרכות של מערכת השרירים והשלד ולא ניתן לאבחן אותה בקלות על ידי בדיקות רפואיות. פיברומיאלגיה לא נראית, לא משאירה סימנים או נגעים בעור שאחרים יכולים לזהות. זה כאב בודד, נואש.

פיברומיאלגיה קשה מאוד: אני לא יודע איך להתעורר היום, אם אני יכול לזוז, אם אני יכול לצחוק או אם אתה סתם רוצה לבכות ממחלה כרונית.

האטיולוגיה של מחלה זו עדיין לא ידועה, אבל אנחנו יודעים שצריך לאבחן יותר אנשים מדי שנה כדי להבטיח את ההתערבות הרחבה ביותר האפשרית, כולל האופי ההגיוני של ההיבט הביופסיכוסוציאלי.

כיום, אנו מספקים כמה קווים מנחים בסיסיים באזורנו כדי שתוכלו לשלוט במחלה בצורה חזקה ולשפר את איכות החיים שלכם לאורך זמן רב ככל האפשר.

פיברומיאלגיה: המחלה האמיתית לא נראית

אם אדם לא יכול לקום מהמיטה כי הוא מאמין ש”מחטים לוהטות” פוגעות במפרקים שלו, הוא לא ילך שולל או יחפש תירוץ לא ללכת לעבודה. פיברומיאלגים צריכים להוסיף מחלה משלהם עם אי הבנה חברתית, עם הרגשה שהם בלתי נראים בעולם שרק מאמין במה שהוא רואה.

הבעיה העיקרית של FM (פיברומיאלגיה) היא המחלוקת אם מקורו הוא בעל אופי פסיכולוגי או אורגני. אלו המסקנות העיקריות של המומחים:

מקור אפשרי של פיברומיאלגיה.

ראשית, צריך להיות ברור שאין ראיות רפואיות הקושרות פיברומיאלגיה עם מחלה פסיכיאטרית.

עם זאת, חלק מהכותבים מזכירים כי כ-47% מהחולים עם חרדה סבורים כי מימד פסיכולוגי זה עשוי להיות התגובה שלהם לכאב, למחלה עצמה.
על פי מחקר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatology, אנשים עם פיברומיאלגיה סובלים מרגישות מוגברת לגירוי חושי יומיומי.
מחוקרי RM, הם מצאו שאזורים במוח של אינטגרציה חושית עדיפים על גירוי היתר הרגיל לגירויים חזותיים, מישוש, חושיים או שמיעתיים.
לחולי פיברומיאלגיה יש מספר גדול יותר של עצבים תחושתיים בסיבים, ולכן כל גירוי או תנודת טמפרטורה גורמת לכאבים עזים.
כאבי פיברומיאלגיה

יש לציין שכל גורם רגשי מגביר את תחושת הכאב בסיבי העצב. גירוי יתר, מתח וכאב מתרחשים במצב נתון, והכאב והמטופל עם עייפות כרונית הופכים לאימפוטנציה ואף לדיכאון.

נופל, אם כן, במעגל קסמים שבו מחלה ממקור אורגני מחמירה על ידי הגורם הפסיכולוגי. לכן, מעניין לשלוט בממד הרגשי כדי למתן או לפחות “לשלוט” במקור האטיולוגי.
דיכאון, מחלות לב.

הכל איבד את משמעותו בחיי, שום דבר לא מעניין אותי ושום דבר לא מפתיע אותי, אני מרגיש ריק… דיכאון. ראה עוד “

אסטרטגיות פסיכולוגיות לטיפול בפיברומיאלגיה.

כאב כרוני הוא חלק מהמציאות החברתית שלנו, ופיברומיאלגיה (FM) היא סיבה חשובה. כעת, כשאנחנו יודעים שגורמים כמו לחץ או עצב מגבירים את תחושת הסבל, חשוב לקבוע אסטרטגיית התמודדות בסיסית שתוכל לעזור לנו.

היום קמת, התלבשת ואתה יכול לצאת החוצה. אף אחד אחר לא יבין את ההישגים שלך, אבל היתרונות הקטנים האלה חשובים לך וצריכים לתת לך כוח: זה יכול להיות חזק יותר מהמחלה שלך.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.