לבסוף בתי המשפט אישרו כי פיברומיאלגיה היא סיבה להכריז על נכות צמיתה

הלשכה החברתית של ה-TSJ של קטלוניה שקלה בפסק דין אחרון, S 1403/2015, מיום 24 בפברואר (Rec. Suplicación 6239/2014), פיברומיאלגיה ותסמונת עייפות כרונית (CFS) היא עילה להכרזה על “נכות קבועה”.

ההצהרה מתייחסת למקרה של אישה, התעשייה הכימית של אופריה, אשר סבלה מתמונה של דיכאון מז’ורי חוזר ללא תסמינים פסיכוטיים אופי חמור, כאבי צוואר ותהליך ניווני ללא מעורבות שורש, פיברומיאלגיה ו-CFS.

בפסיקתו, בית המשפט העליון של קטלוניה מדגיש את  הפסיקה הקבועה בדבר קביעת ה- LGSS  לפני נכות, הקובעת כי “הערכת הנכות לצמיתות חייבת להיעשות בתגובה למגבלות תפקודיות נגזרות בעיקר של סבלו של העובד”.

מבחינת הלשכה,  יש להבין את הנכות  כאובדן כושר להפחתה אנטומית או תפקודית חמורה המפחיתה או מבטלת את כושר העבודה, ובלעדיה יבלום את הדירוג אפשרות להחלמת כושר העבודה כאשר היא קיימת כבלתי ודאית או מאוד. טווח ארוך.

כלומר, לא רק שיש להכיר בה כאשר חסרה כל אפשרות פיזית לעבודה מקצועית כלשהי, אלא גם כאשר אפילו שמירת מיומנויות לביצוע פעילות כלשהי, אינה חייבת לעשות זאת ביעילות מינימלית, שכן מימוש כל עבודה, אפילו פשוט ככל שיהיה, דורש לוח זמנים דרישות, תנועה ואינטראקציה, כמו גם חריצות ותשומת לב.

במקרה, מחלותיו של החולה מרכיבות תמונה ש”מונעת ביצוע תקין של כל סוגי העבודה, לרבות משימות בישיבה וטבע קל משקל שאינם דורשים ביצוע מאמצים גופניים אינטנסיביים במיוחד”.

“נכון לעכשיו מושפע מהפרעה גדולה בעלת אופי חמור המתרחשת בעוצמה מספקת כדי לבטל את כושר הלידה שלה, אליה מתווספות שאר המחלות הניווניות”, נפסק.

לפונה יש דיכאון מג’ורי חוזר ללא תסמינים פסיכוטיים אופי חמור, כאבי צוואר ותהליך ניווני ללא מעורבות שורש, פיברומיאלגיה ו-CFS.

לפיכך, ה-TSJC דוחה את הערעור לביטול שהגיש המוסד הלאומי לביטוח לאומי (INSS) נגד פסק הדין שניתן כבר ב-2013 בבית הדין לעבודה 1 גירונה.

מצב IPA של מחנך חברתי עם פיברומיאלגיה ו-CFS

הלשכה החברתית של בית המשפט העליון של קטלוניה, בפסק דין מס’ 1403/2015, מיום 24 בפברואר (תק. 6239/2014), גם אמרה את המצב IPA לכל עבודתו של מחנך חברתי עם פיברומיאלגיה ותסמונת עייפות כרונית, ואישר את פסק הדין. של בית הדין לעבודה ודוחה את התביעה שהגיש המוסד הלאומי לביטוח לאומי.

העובד שילם שירותים אשר educadora- סבל מתסמונת פיברומיאלגיה מתקדמת מאוד ועייפות כרונית, דרגה III, יחד עם הפרעת דיכאון כרונית, ליקוי קוגניטיבי קל ותסמונת התעלה הקרפלית antevenido, בין מחלות אחרות.

קחו בחשבון את הלשכה ורק על פי חומרת הפיברומיאלגיה והעייפות הכרונית, התואר שנגרם לו, יש להכיר בכך שגם עם כישורים לבצע פעילות כלשהי,  אין לו סמכות אמיתית להשלים עבודה ביעילות מסוימת.

פתולוגיות על ידי כאב עז הן גורמות, פוגעות ברצינות ביכולת הייצור, מבחינת ביצועים, קיבולת ויעילות, ובלעדיה הן יכולות לבצע עבודה קלה פשוט לא עוד כדי להפריך את המצב המשבית תוך התחשבות במצב מוערך קבוע ומוחלט.

על קביעת ה-LGSS לפני הנכות המוחלטת לצמיתות יש פסיקה גדולה שהייתה אחראית להצביע על כך שדרגת נכות כזו צריכה להיות מוכרת לא רק כאשר אין לה כל אפשרות פיזית לעבודה מקצועית כלשהי, אלא גם כאשר תוך שמירה על מיומנויות לבצע כמה פעילות, אינה חייבת לעשות זאת ביעילות מינימלית, שכן ביצוע כל עבודה, אפילו פשוט ככל שיהיה, דורש דרישות לוח זמנים, תנועה ואינטראקציה, כמו גם חריצות ותשומת לב.

יש להבין את הנכות כאובדן כושר להפחתה אנטומית או תפקודית חמורה המפחיתה או מבטלת את כושר העבודה, וללא זה יעכב את הדירוג של אפשרות התאוששות כושר העבודה כאשר היא קיימת כבלתי ודאית או לטווח ארוך מאוד.

האם מישהו עם פיברומיאלגיה זכאי לנכות?

פיברומיאלגיה (FM) היא אחד התנאים הקשים יותר לקבל אישור כנכות. מכיוון שלעתים קרובות התסמינים מדווחים על עצמם, תזדקק למסמכים רפואיים ורופא כדי לתמוך במקרה שלך. אבל אפשר לקבל תביעה מוצלחת עבור FM.

כיצד מאבחנים פיברומיאלגיה? »

זכור שהסיכוי הטוב ביותר שלך לקבל אישור לנכות הוא:

 • רשומות רפואיות רלוונטיות
 • בדיקת מעבדה
 • דעות הרופאים
 • הצהרות של חברים, משפחה ועמיתים לעבודה

המשך לקרוא כדי ללמוד מה המינהל לביטוח לאומי (SSA) דורש וכיצד אתה יכול לבנות את המקרה שלך עבור נכות פיברומיאלגיה.

מה הקריטריונים לנכות?

ה-SSA אחראי להערכת כל הבקשות לנכים. בעת סקירת המקרה שלך, ה-SSA יקבע אם יש לך ליקוי שניתן לקבוע רפואית (MDI) של FM.

הקריטריונים והדרישות לתביעת נכות עקב FM נרחבים. הם כוללים:

 • תסמינים שחייבים להיות חמורים ונוכחים לפחות שלושה חודשים
 • ראיות מתועדות השוללות תנאים אחרים
 • הצהרות ממך ומאחרים לגבי מגבלות או אי יכולות כלשהן בפעילויות היומיומיות שלך
 • האם FM מונע ממך לעבוד

אתה חייב גם להיות לפחות 11 מתוך 18 נקודות רגישות מעל ומתחת למותניים, ומשני צידי הגוף, או לפחות שישה תסמינים מתמשכים של FM.

תסמינים אלה כוללים:

 • עייפות
 • זיכרון או בעיות עם מחשבות, המכונה גם ערפל פיברו
 • תסמונת מעי רגיז
 • דִכָּאוֹן
 • חֲרָדָה
 • מתעורר מותש

מהם הסיבוכים של פיברומיאלגיה? »

בעוד שה-SSA דורש אבחנה של רופא, במקרים רבים מנצחים או מפסידים על סמך תסמינים ומגבלות, על פי האגודה הלאומית לפיברומיאלגיה. גם אם יש לך אבחנה ל-FM, ה-SSA יבדוק אם אתה מסוגל לעבוד.

כיצד לתעד את מקרה הנכות שלך

תיעוד הוא המפתח למקרה מוצלח של נכות. המשמעות היא יותר מאשר לספק ל-SSA את התיעוד הרפואי שלך. אם הסימפטומים שלך גורמים להחמצת ימי עבודה, ייתכן שהמעסיק שלך יצטרך לספק הצהרה האומרת זאת.

בסך הכל, הבקשה שלך צריכה להכיל:

 • אבחנה מאושרת מרופא ראומטולוג
 • תאריכים ופרטי התקשרות של הרופאים, המטפלים ובתי החולים שלך
 • הרשומות הרפואיות העדכניות והרלוונטיות שלך כגון תרופות, בדיקות מעבדה או ביקורי פסיכולוג
 • יכולת תפקודית (RFC) לגבי הליקויים שלך שמילאה הרופא שלך
 • סיכום העבודות הקודמות שלך

זה גם מועיל לנהל יומן פיברומיאלגיה. זה יכול לעזור לך לעקוב אחר כל הימים שבהם אתה חווה כאב, וכיצד הוא מפריע לשגרת היומיום הרגילה שלך. אתה יכול לקחת בחשבון מיגרנות, מחזורים כואבים ותשישות כרונית.

הראומטולוג שלך יכול גם לתת חוות דעת מקצועית על המגבלות שלך. זה כולל הערכה של היכולת שלך:

 • שבו, עמדו והלכו ביום עבודה של שמונה שעות
 • הרם ונשא משאות כבדים
 • בצע תנועות נוזליות כמו כיפוף, שיווי משקל או זחילה
 • הקפידו על דייקנות ונוכחות בעבודה

ה-SSA לוקח בחשבון את כל התיעוד לפני קבלת החלטה לגבי בקשתך לנכות. לאחר הגשת הבקשה שלך, צוות רופאים שעובד עם ה-SSA יעריך את כל מרכיביו. צוות הרופאים יכלול גם פסיכולוג שיבדוק אם FM גרם לליקוי נפשי כלשהו.

ליקויים אלה מבוססים על:

 • זיכרון
 • מהירות עיבוד המידע
 • ריכוז
 • תַחשִׁיב
 • נְאוּם
 • חיפוש מילים

הצוות מפרש את המידע הרפואי שלך ומנבא כמה זמן צפוי להימשך מצבך.

כיצד להגיש את המידע שלך

כאשר אתה מוכן להגיש בקשה לקצבת נכות, תוכל להגיש בקשה:

 • באינטרנט
 • בטלפון 1-800-722-1213, או TTY 1-800-325-0778, אם אתה כבד שמיעה
 • במשרד הביטוח הלאומי המקומי שלך

תרצה להתקשר מראש ולקבוע פגישה, אם אתה מתכנן להגיש בקשה אישית.

ה-SSA אומר שאתה יכול להגיש בקשה להטבות ברגע שתקבל אבחון נכות פיברומיאלגיה.

כמה זמן אתה צריך לחכות?

ה-SSA מעריך זמן המתנה ממוצע של שלושה עד חמישה חודשים לתביעות קצבת נכות. עדיף להגיש בקשה לכך ברגע שתהפוך לנכה.

במקרים מסוימים, ה-SSA יבקש מסמכים נוספים כדי לטפל בתביעת הנכות שלך. מתן כל מה שצריך מראש עשוי לעזור לקצר את תקופת ההמתנה.

מה היתרון בהגשת בקשה לתמיכה בנכות?

קצבאות נכות יכולות לעזור אם FM מונעת ממך לעבוד לפחות שנה אחת. העלות הממוצעת לטיפול שנתי בפיברומיאלגיה יכולה להסתכם ב-5,945 דולר לאדם. סכום זה עשוי להיות אפילו יותר אם ביטוח הבריאות שלך לא מכסה את כל הטיפולים שלך. מוגבלות יכולה לעזור בעלויות, במיוחד אם אינך מסוגל לעבוד.

שאלות נפוצות בנושא פיברומיאלגיה “יש לי פיברומיאלגיה ואני חולה מכדי לעבוד, האם אני זכאי לקצבת נכות?”

לרוע המזל ברוב המדינות פיברומיאלגיה אינה נכות מסווגת. אני מקווה שככל שייעשו מחקרים נוספים, הפיברו יסווג כנכות. זה לא רשום בספר הכחול של הממשלה של מחלות שנחשבות לנכות.

הוכחת נכותך בפיברומיאלגיה  יכולה להיות קשה ביותר, אך ניתן לעשות זאת. עובדה עצובה היא שכאשר אנו חולים ובשפל שלנו אנו צריכים למצוא כוח להילחם במערכת. עם זאת, כאשר מוגשת תביעה בגין מצב שאינו מופיע בספר הכחול שלהם. לאחר מכן התביעה מעובדת תחת בסיס RFC – יכולת תפקודית שיורית.

בוחני נכות יעריכו את תביעתך עבור SSI ו-SSD על סמך העדויות הרפואיות שסופקו. כמו כן, הם ידרשו הוכחה למגבלות הפיזיות שלך. לאחר מכן הם עובדים עם הרופא או המרפאה שלך כדי להגיע לדירוג ליכולת הפיזית או הנפשית שלך. ברגע שהם חמושים בעובדות האלה הם מפנים את תשומת לבם להיסטוריית עבודתך בעבר. אם הם מסכימים שאתה לא מסוגל לחזור לעבודה הנוכחית/קודמת שלך, אל תקפוץ מעלה ומטה בשמחה. זה רק הצעד הראשון. יש עוד מכשול שצריך לטפס עליו.

מה הלאה

אוקיי אז הם הסכימו שאתה לא יכול לחזור לעבודה הקודמת שלך. כעת הם יעריכו איזה סוג עבודה ניתן לצפות שתבצע באופן סביר. הם ייקחו בחשבון את ההשכלה, הגיל, היכולות והמגבלות שלך.

זה פותח תחום עצום של תעסוקה ואת חלקם אולי בהחלט תוכל לבצע. אנשים בעלי השכלה טובה וכישורי עבודה ייחשבו ככל הנראה על ידי השופט כבעלי כושר עבודה. אז למרות שניתן לקבל נכות על סמך חומרת המצב שלך, זה פשוט לא מסע.

תוצאת תמונה

מה שהפוסקים אינם מבינים הוא שתסמיני פיברומיאלגיה משתנים על בסיס יומי. אין לנו מושג איך נרגיש בעוד כמה שעות. תן להצטרף כל בוקר כשמגיע הזמן ללכת לעבודה. נהוג לדחות קצבאות נכות פיברומיאלגיה בפעם הראשונה. אתה חייב להמשיך לנסות ולקרוא כל מה שאתה יכול על התהליך. אם אתה יכול להרשות זאת לעצמך, שכור איש מקצוע המתמחה בפיברו כדי להבטיח שבקשת ההטבה שלך תאושר בפעם הראשונה.

מקור:  נכתב על ידי קריסטין צ’רני, הערכה רפואית על ידי ברנדה ב. Spriggs, MD, FACP Healthline

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *