התעללות היא הגורם העיקרי לפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא הפרעת כאב, עם תסמינים הנעים מכאבי שרירים וחוסר תחושה בגפיים ועד הפרעות שינה. דלקת ותגובת הגוף ללחץ באמצעות האינטראקציות המורכבות בין המוח לאיברים אחרים ממלאות תפקיד בפיברומיאלגיה. זה יכול להיות קשה להימנע מהמתחים שהחיים המודרניים מטילים עלינו, אבל בהחלט יש הרבה דברים שיש לנו שליטה עליהם שיכולים לעזור להקל על הסימפטומים של מצב זה, כולל הרגלי חיים ותזונה.

התעללות היא הגורם העיקרי לפיברומיאלגיה

אין תשובה אחת או פשוטה מדוע התעללות או מצוקה רגשית יכולים לעורר פיברומיאלגיה. מתח רגשי יכול להחליש את היכולת שלך להגן על עצמך מפני מצבי כאב כרוני שונים, כגון FMS. כמו כן, מאמינים כי קיים קשר בין טראומה רגשית, נדודי שינה, כאבי ראש, כאב ותסמינים אחרים. לקורבנות בגיל צעיר יכולה להיות השפעה רצינית לטווח ארוך.

 

נראה שהתעללות רגשית נלקחה פחות ברצינות מהתעללות פיזית, שכן אין לה סימנים חיצוניים, כמו חבורות או עצמות שבורות. עם זאת, המקרים הגבוהים ביותר של התעללות רגשית, בעיקר בילדות, אך גם בבגרות, הקשורים לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה מצביעים על הצורך להיות מודעים לאפשרות לפתח פיברומיאלגיה.

טראומת ילדות

חוויות טראומטיות ומתח בילדות התעלמו באופן היסטורי כגורמים נטייה להתפתחות של הפרעות כאב כרוניות והפרעות פסיכיאטריות שונות, כולל פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז, נדודי שינה, דיכאון, חרדה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית ותסמונת עייפות כרונית. עם זאת, הגאות משתנה כאשר המחקר מגלה מתאם משמעותי בין טראומה בילדות לבריאות מבוגרים.

מערכת העצבים המרכזית מתפתחת במהירות במהלך הילדות ומותנית להגיב לגירויים שונים של סטרס המצויים בחיים. ככל שנמצאים מגוון גירויים סביבתיים, נוצרים מסלולים חדשים בין תאי המוח בתגובה לכל גירוי.

למשל, חוויה נעימה, כמו חיבוק מאבא או אוכל מתוק יוצרת דרכים שמלמדות את המוח להגיב בהנאה לאותם גירויים. באותו אופן, חוויה מפחידה תיצור ותפעיל מסלולים המגיבים בפחד.

תהליך זה של יצירת מסלולים חדשים בתגובה לגירויים נקרא נוירופלסטיות. ככל שאנו מתבגרים, הפלסטיות הנוירונית פוחתת, מה שאומר שקשה יותר לפתח מסלולים חדשים ולהתאים את תגובות המוח לגירויים. לילדים יש יתרון ברור שיש להם רמה גבוהה של פלסטיות עצבית.

עם זאת, זה גם מדגיש את החשיבות של העברת גירויים משמעותיים למוח המתפתח, כדי להבטיח התפתחות של מסלולים חיוביים.

חוויות טראומטיות הקשורות לפיברומיאלגיה כוללות:

  • << תאונה
  • << הטראומה הרגשית
  • << וירוסים מסוימים כגון הפטיטיס C ו-HIV
  • << פרידה בילדות של אמו שנמשכה יותר מ-6 חודשים.
  • << חיים דרך מלחמה.

קרא עוד   “פיברומיאלגיה קשורה ללחץ ולרגשות שליליים של ילדות לא מעובדת

התעללות מינית

על פי מחקרים, כ-30-40 אחוז מהמבוגרים סבלו מהתעללות פיזית, רגשית או מינית בזמן כלשהו במהלך ילדותם. מחקרים אחרים מצביעים על כך שהסטטיסטיקה בפועל יכולה להיות הרבה יותר גבוהה ומדווחת. מספר מחקרים בחנו את התפקיד של התעללות מינית ופיברומיאלגיה באופן ספציפי, והתוצאות מפתיעות. במספר מחקרים, כ-65 אחוז מהנשים עם פיברומיאלגיה דיווחו על התעללות מינית.

למרות שהחוקרים אינם יודעים בדיוק כיצד או מדוע התעללות בילדות קשורה לפיברומיאלגיה, חשוב לקחת בחשבון את תפקיד ההתעללות באמצעים שננקטים לריפוי ושליטה בסימפטומים של פיברומיאלגיה. חלק גדול מהמחקרים על התעללות ופיברומיאלגיה הופיעו ב-5-10 השנים האחרונות. משמעות הדבר היא כי יש מעט עדויות המוכיחות כיצד ההתעללות יכולה להשפיע על הסימפטומים של פיברומיאלגיה בעתיד.

מחקר משנת 1995 שנערך על ידי אוניברסיטת מקגיל בקנדה מצא כי בקבוצה של 83 נשים עם פיברומיאלגיה ו-161 נשים בקבוצת הביקורת, 37 אחוז מהנשים בקבוצת הפיברומיאלגיה חוו התעללות מינית בילדותם.

רק 22 אחוז מהנשים בקבוצת הביקורת דיווחו על התעללות מינית בילדות. נשים בקבוצת הפיברומיאלגיה דיווחו גם על רמות גבוהות יותר של התעללות פיזית (18 אחוז לעומת 4 אחוז), שימוש בסמים (16 אחוז לעומת 3 אחוז) והתעללות מינית לכל החיים (17 אחוז לעומת 6 אחוז).

מעניין במיוחד מחקר שנערך בברמינגהם, אלבמה, המצביע על כך שאנשים עם פיברומיאלגיה היו בעלי סבירות סטטיסטית גבוהה יותר להיסטוריה של התעללות מינית או פיזית בעבר, אם כי נראה היה שמחקרים אחרים הפריכו את התוצאות הללו.

תוצאות מחקר שפורסם על ידי ה-American College of Rheumatology בכתב העת שלו, Arthritis and Rheumatism הראו כי 65% מהחולים עם פיברומיאלגיה דיווחו על התעללות מינית בעבר, בהשוואה ל-52% ממשתתפי הביקורת הבריאים. מחקר זה מצא שחולים עם פיברומיאלגיה עם היסטוריה של התעללות דיווחו על יותר תסמינים מאשר לחולים עם פיברומיאלגיה לא היה רקע ילדות זה.

החוקרים סברו שהמחקר הראה שרק היסטוריה של התעללות גרמה לחומרת תסמינים של פיברומיאלגיה, אם כי לא נראה שהתעללות כזו היא הגורם לתסמונת עצמה.

מטופלים עם פיברומיאלגיה עם היסטוריה של התעללות כזו בעבר ייטיבו לדון בכך עם נותני השירות שלהם. טיפול מומלץ תמיד כתרופה להתעללות, וחולים עם פיברומיאלגיה אינם חריגים לכלל. אף אחד לא יכול לומר בוודאות, אבל הגיוני שהתמודדות עם ההשלכות של התעללות כזו יכולה רק לעזור לחולים בפיברומיאלגיה להשיג איכות חיים טובה יותר.

הטיפול המומלץ

הטיפולים המומלצים כוללים ייעוץ, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בהיפנוזה, טיפולים בפוסט טראומה ותרופות נוגדות דיכאון כגון סימבלטה (דולוקסטין) ואפקסור (ונלפקסין).

מעל הכל, כאשר מטפלים במי שיש לו כאב ללא פתולוגיה של רקמות שקופות או שזיהה עיבוד כאב רגשי מוגבר, הרגיעו את האדם שחווית הכאב אינה בראשו, אלא במערכת העצבים שלו.

 

הפניות   :

  • האם פיברומיאלגיה נגרמת כתוצאה מטראומה בילדות? מאת פט אנסון, עורך דרך Pain News Network
  • התעללות מינית באמצעות שאלת הסימפטומים של פיברומיאלגיה

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.