סחרחורת, איזון ונפילות במהלך התלקחויות פיברומיאלגיה

בפיברומיאלגיה, סחרחורת, שיווי משקל ירוד ונפילות הן תלונות נפוצות. עבור אנשים מסוימים, הם מהווים מטרד קל שצץ מדי פעם. באחרים, הם עלולים להיות מתישים מאוד ולהוביל לפציעות קבועות.

נפילה, ובמיוחד נפילה בתדירות גבוהה, היא בעיה רצינית. הדבר האחרון שאתה צריך כשאתה כבר סובל מכאבים מתמידים הוא לפגוע בעצמך כל הזמן. נפילות תכופות או בעיות שיווי משקל יכולות גם להוביל לפחד מנפילה.

הפחד הזה יכול, בתורו, לגרום לך לפחד להישאר פעיל, אפילו בגבולות שלך. על פי מחקר ב-  Clinical Rheumatology,  ל-73 אחוז מהאנשים עם פיברומיאלגיה יש פחד מפעילות גופנית, וכמעט 75 אחוז סובלים מבעיות בשיווי משקל.

נפילה היא פחות סימפטום ויותר תוצאה של תסמיני סחרחורת ושיווי משקל ירוד. במצב זה, נפילות ובעיות שיווי משקל עשויות להיות קשורות גם לשינויים באופן ההליכה.

אז מדוע פיברומיאלגיה כרוכה בבעיות אלו? ומה אנחנו יכולים לעשות לגביהם?

פיברומיאלגיה וסחרחורת

בפיברומיאלגיה, סחרחורת מופיעה לרוב כאשר אתה קם לראשונה. זה דומה לתחושה של “בהלה בראש” מרגע שאתה קם מהר מדי, רק שזה יכול לקרות בכל פעם שאתה עובר משכיבה או ישיבה לעמידה. התפרצות פתאומית של סחרחורת יכולה לגרום לך להתנדנד על הרגליים, להתנודד, או שהיא עלולה אפילו לגרום לך ליפול או להתעלף.

סחרחורת והתעלפות במצב זה עשויות להיות קשורות לתת-קבוצה מסוימת, על פי מחקר משנת 2017 שפורסם ב-  European Journal of Pain .

בנוסף לסחרחורות והתעלפויות, תת-קבוצה זו סבלה גם מרמות הכאב הגבוהות ביותר וכן מגוון של תסמינים ומצבים חופפים לרבות הפרעות בתפקוד קוגניטיבי (“ערפל פיברו”), שלפוחית ​​רגיזה, וולוודיניה ותסמונת רגליים חסרות מנוחה.

מחקרים מראים שתסמין זה נובע מתפקוד לקוי של מערכת העצבים האוטונומית (ANS), אשר נקראת דיסאוטונומיה.

ה-ANS מעורב בהרבה פונקציות קריטיות בגוף שלך, כולל קצב לב, לחץ דם, קצב נשימה, טמפרטורת גוף, חילוף חומרים ועיכול.

סחרחורת הנובעת מדיסאוטונומיה יכולה להיקרא אי סבילות אורתוסטטית, תת לחץ דם בתיווך עצבי או תסמונת טכיקרדיה יציבה אורתוסטטית (POTS). בעיקרו של דבר, משמעות הדברים הללו היא שהלב והמוח אינם מתקשרים זה עם זה כראוי.

מה שצריך לקרות הוא שכאשר אתה קם ממצב שכיבה או ישיבה, ה-ANS מגביר את לחץ הדם שלך כדי להילחם בכוח המשיכה ולשמור על אספקת דם מספקת במוח שלך. עם דיסאוטונומיה, זה לא קורה כמו שצריך. במקום זאת, לחץ הדם יכול למעשה לרדת כאשר אתה עומד, והתוצאה היא סחרחורת או סחרחורת. ב-POTS, קצב הלב מואץ כאשר לחץ הדם יורד.

סחרחורת עשויה להיות קשורה לדפיקות לב, ראייה מטושטשת, קצב דופק מוגבר, כאבים בחזה וסוג של התעלפות הנקרא סינקופה vasovagal.

עם זאת, לא כולם עם סחרחורת הקשורה לפיברומיאלגיה מתעלפים. במחקר משנת 2008, החוקרים אומרים שסחרחורת ודפיקות לב היו שכיחות יותר מאשר התעלפות. הם גם אומרים ש-POTS היה אחד מתסמיני הפיברומיאלגיה הנפוצים ביותר שהם צפו במהלך בדיקות הטיית שולחן, המודדות את התגובה שלך לשינויים במיקום.

בעיות שיווי משקל והליכה בפיברומיאלגיה

בנוסף לאפשרות לנפילות, מחקרים מראים שאנשים עם פיברומיאלגיה הולכים בצורה שונה מאנשים בריאים. מחקר משנת 2009 מצא שלכ-28 אחוז מהאנשים עם מחלה זו יש הליכה לא תקינה (אופן הליכה).

במחקר שנערך בשנת 2017 על ביצועים תפקודיים, חוקרים אמרו כי ההליכה והשיווי משקל נפגעו באופן חמור במצב זה. ההבדלים כללו:

  • אורך צעד קצר משמעותית
  • קצב איטי יותר
  • האופן שבו הגוף מתנדנד בזמן הליכה

חוקרים ציינו כי הבדלי הליכה ושיווי משקל היו גרועים יותר אצל אנשים שסבלו יותר מכאבים, נוקשות, עייפות, חרדה ודיכאון.

הם המליצו לרופאים להעריך את ההליכה והיציבה של מטופליהם עם פיברומיאלגיה על מנת למצוא את סוג השיקום ומניעת נפילות הטובים ביותר עבורם.

מחקר זה הוא חלק מגוף הולך וגדל של ספרות מדעית המדגימה בעיות שיווי משקל והליכה במצב זה שעלולות להוביל לנפילות. ובכל זאת, הערכה וטיפול בתסמינים אלה עשויים שלא להיות בעדיפות גבוהה עבור הרופא שלך. אם הם מדאיגים אותך, הקפד להעלות אותם בפגישה הבאה שלך.

הקלה על סחרחורת וסיכון לנפילה בפיברומיאלגיה

ככל שאתה מצליח יותר בטיפול בפיברומיאלגיה שלך, הסימפטומים הללו אמורים להוות פחות בעיה. עם זאת, אם הם זקוקים ליותר תשומת לב או שלא הצלחת למצוא טיפולי פיברומיאלגיה יעילים, יש לך מספר אפשרויות.

עבור סחרחורת מ-POTS, תת לחץ דם אורתוסטטי או תת לחץ דם בתיווך עצבי, ייתכן שהרופא שלך יוכל להמליץ ​​על תרופות שעוזרות. אלה יכולים לכלול SSRI/SNRI, בנזודיאזפינים וחוסמי בטא. חלק מהתרופות הללו עשויות לסייע בהקלה על תסמיני פיברומיאלגיה אחרים, כמו כן – תרופות SSRI ו-SNRI נהוגות לרשום עבור מחלה זו. הרופא שלך עשוי גם להמליץ ​​על שינויים באורח החיים.

אם אתה מעשן, מחקר שפורסם בכתב העת הראומטולוגי  Joint, Bone, Spine מצביע על כך שגמילה עשויה לעזור להקל על התעלפות ועוד כמה תסמינים של פיברומיאלגיה.

בכל הנוגע לשיווי משקל והליכה, פיזיותרפיה היא טיפול נפוץ. אולי תרצה גם לשאול את הרופא שלך אם משהו כמו יוגה, טאי צ’י או צ’יגונג בטוח עבורך.

עד שתמצא דרכים לשפר את התסמינים הללו, כדאי להיזהר. מכשירי עזר כגון מקל או הליכון עשויים לעזור לעמוד על הרגליים. תרגילי ישיבה עשויים להיות האפשרות הבטוחה ביותר, והם בהחלט בחירה טובה יותר מאשר להיות פחות פעיל ממה שאתה יכול להיות.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.