תעלומת פיברומיאלגיה סוף סוף נפתרה! חוקרים מוצאים את המקור העיקרי לכאב

חוקרים מוצאים מקור עיקרי לכאב בכלי דם.

חוקרים הגיעו להאמין שהגורם העיקרי לכאב בפיברומיאלגיה אינו נובע מהמוח. ממצא זה סותר את האמונות והמיתוסים הישנים שנאמרו על פיברומיאלגיה. פעם חשבו שזו רק מחלה דמיונית ואין לה שום קשר למציאות. אנשים ורופאים ראו בכך מחלה פסיכולוגית או דמיונית עצמית. אבל עכשיו קצת מידע על מחלה זו נחשף לאחר הרבה מחקרים ונאמר שהכאב עשוי לנבוע מאזורים שיש בהם כלי דם עודפים כמו ידיים, רגליים וכפות רגליים.

מחקרים אלו פותחים עולם חדש של טיפולים ואף ריפוי מלא לכ-5 מיליון אמריקאים הסובלים ממחלה זו. על מנת לפתור את התעלומה הזו, החוקרים התאפסו בידו של אדם שאיבד את התחושות החושיות והפחית את התגובה לכאב. הם לקחו דגימות מידו של המטופל וגילו באופן מפתיע שיש כמות מוגזמת של סיבי עצב הנקראים “שונטים עורקים-וורידים”.

עד כה חשבו שסיבי עורק-ווריד היו אחראים על ויסות זרימת הדם ואין להם שום קשר לתחושת הכאב, אך כעת חושבים שיש להם קשר ישיר לכאב שחווים בפיברומיאלגיה.

מחקר זה ענה על שאלות רבות כמו מדוע לחולי פיברומיאלגיה יש כאב קיצוני בידיים וברגליים, כמו גם כאבים ברקמות עמוקות. יש להם הרבה “נקודות רגישות” בכל הגוף. עייפות מתישה הייתה גם אחת התסמינים העיקריים של מחלה זו.

מדען המוח ד”ר דלוף ל. מייק הסביר: בעבר חשבו שסיבי עצב אלו היו מעורבים רק בוויסות זרימת הדם ברמה התת-מודעת, אך כעת הוכח כי קצות כלי הדם ממלאות תפקיד בתחושת המגע המודעת שלנו. אפילו כאב.

רייס אמר שזרימת הדם המנוהלת בצורה לא נכונה יכולה לגרום למחנות שרירים קיצוניים, כאב ותחושות עייפות. פעם חשבו שזה נובע מהצטברות חומצת חלב ודלקת קלה בחולי פיברומיאלגיה. זה יכול גם להוביל להיפראקטיביות מוחית.

טיפולים ששימשו למחלה זו לא היו יעילים לחלוטין בהקלה על הכאב הקיצוני מהם סובלים החולים. הטיפולים כוללים; משככי כאבים נרקוטיים, נוגדי דיכאון ותרופות נגד התקפים. למטופלים מומלץ לישון יותר ולהתאמן באופן קבוע. כעת, כשהסיבה האפשרית מודגשת, החולים מקווים לריפוי מלא, אחרים מתוסכלים בגלל הכאב שהם כבר סבלו.

מגיב אחד אמר; “מתי הם יבינו שזה אף פעם לא היה הכל בראש שלך.” הוא גם אמר, “כשהם לא מבינים את סיבת השורש של מחלות מסוימות, הם חושבים שהחולים משוגעים ויצאו מדעתם. לפני ההמצאה אנשים סבלו הרבה. הפתרון היחיד לבעיה לא ידועה הוא לא לרשום תרופות מסוג SSRI או כריתת לובוטומי או כריתת רחם.

הכרזה זו היא קרן התקווה עבור החולים שהם הולכים למצוא תרופה למחלה הכואבת הזו ואפשרויות טיפול טובות יותר זמינות כעת.

חוקרים גילו חתימה מוחית המזהה ומטפלת בפיברומיאלגיה

מטופלים עם פיברומיאלגיה הראו יכולת משופרת להראות דוחה לגורמים הגורמים לכאב פיזי ונפשי רב וגם לתחושות הלא כואבות שהצטרפו לתגובות עצביות שונות. לשינויים עצביים אלה יש אופי אבחון הכוללים את הספציפיות והרגישות שלהם ל-FM אך הם אינם מובנים בבירור. מצאנו סימן מוחי שמסביר את הפתופיזיולוגיה של FM ברמה עצבית.

הם השתמשו בטכנולוגיה מבוססת מכונה כדי לגלות את חתימת הפיברומיאלגיה המבוססת על המוח. כאשר חולים עם FM קיבלו גירויים כואבים, הם הראו חתימת כאב נוירולוגית גרועה יותר.

על פי מחקר שפורסם במהדורה החדשה ביותר של כתב העת PAIN, מדענים מצאו את הסימן המוחי שמזהה את המצב בדיוק של 93%.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) העריך את הביצועים והגיע למסקנה שמדי שנה יש 10 מיליון סובלים בארה”ב, נשים מושפעות יותר מגברים.

פיברומיאלגיה אינה ניתנת כיום לריפוי עקב פתולוגיה לא ידועה ותופעות לוואי עקב מחלות אחרות.

מומחה מאוניברסיטת קולורדו, בולדר השתמש ב-MRI כדי לבדוק את תפקוד המוח. הוא אסף 370 חולי פיברומיאלגיה ו-135 חולי ביקורת שנחשפו לאיסוף של אותות חומר לא כואבים חזותיים וקוליים בנוסף ללחץ כואב.

בדיקה רב חושית זו אפשרה למדענים לזהות את התפתחותם של שלושת סמני המשנה, או סימנים נוירולוגיים, הקשורים לסבל הנפשי שחווים אלו הסובלים מפיברומיאלגיה.

מרינה לופז-סולה, אנליסטית פוסט-דוקטורט במעבדה לבקרה קוגניטיבית ואפקטיבית של CU Boulder אמרה, הדבר המוזר בסקירה הזו היה שהיא מספקת מכשירים מבוססי פוטנציאל שניתן להשתמש בהם כדי לספק מידע על דרגות מסוימות של פתולוגיה הקשורות למוח. זה היה הגורם לתסמיני הייסורים שלהם. היא הייתה היוצרת הראשית של הביקורת. ניתן להשתמש בסידור המכשירים כדי לזהות את תת-הסוגים המשרדיים, אשר עשויים להיות חשובים לשיפור הטיפול.

טור ויג’ר, המנהל של המעבדה לבקרה קוגניטיבית ובקרה אפקטיבית אמר, בניגוד לעובדה שרשויות גבוהות רבות עבדו על שיטות קליניות לזיהוי פיברומיאלגיה, הן אינן יודעות את שורש הכאב של המטופלים ומה קורה מבחינה נוירולוגית בחולים הסובלים מ. פיברומיאלגיה. מדידות מנטליות אלו עשויות להועיל להראות לנו מה קורה במוח הגדול ואיזה וריאציות הוא מראה שהופכות לגורם לכאב של המטופל. הם יכולים לעזור לנו להבין למעשה מהי פיברומיאלגיה ואת ההפרעה של מערכת החישה המוקדית והיכולת לטפל בה בצורה טובה יותר.

בטווח הארוך, זה יכול להוביל למידע טוב יותר על פעולת המוח שיכול להוביל למסקנה וזה עשוי להועיל בטיפול בפיברומיאלגיה.

לופז סולה אמרה שעבודה זו מועילה מאוד בהבנת פיברומיאלגיה והיא צעד מכריע בחיזוי פיברומיאלגיה כבעיה במוח.

משוב על מחקר זה: ד”ר מייקל קרלי:  הוא אמר שהוא שמע על הממצא הזה וזה הגיוני לחלוטין עבורו. לכן הכאב שלנו יכול להיות בכל מקום. אנחנו לא משוגעים וזו אחת המחלות הכי מתישות שאדם יכול לחלות. עכשיו הם יודעים מאיפה מגיע הכאב, אולי הם יכולים למצוא דרך לרפא אותנו או לעצור את הכאב. זה יהיה נפלא אם נוכל להחזיר את חיינו.

נבדק על ידי: ד”ר מוניבה רנה (MD MBBS)

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *