Fibromiyalji yorgunluğu basit bir yorgunluk değildir

Fibromiyaljiniz olduğunda yaşanan yorgunluk, BMC – Kas-iskelet bozuklukları dergisindeki son yayına göre, “normal yorgunluğun” ötesine geçer.

Araştırmacılar fibromiyaljide oluşan yorgunluğu ve yaşamımız üzerindeki etkisini daha ayrıntılı olarak anlamak istedi.

Bir dizi görüşme yaptıktan sonra, sonuçları analiz ettiler ve aşağıdakileri içeren kavramsal bir fibromiyalji yorgunluğu modeli geliştirdiler:

Büyük bir yorgunluk hissi

Dinlenme veya uyku ile daha iyi olmaz

Günden güne harcanan çaba ile orantılı değil

Zayıflık ve ağırlık hissi ile ilişkili

Motivasyona müdahale eder ve faaliyetlerde bulunma arzusu

Uzun süren görevleri yapmak zor

Konsantre olmamızı, net düşünmemizi ve bazı şeyleri hatırlamamızı önler.

Bu tür bir yorgunlukla yaşayanlar için bu yeni bir şey değil. Bununla birlikte, bu modelin ileriye atılmış iyi bir adım olduğu görülüyor. Tıp dünyası, farklı yorgunluk türleri hakkında doğru bir anlayışa sahip değildir ve bunları tanımlamak için uygun dile ihtiyacı vardır.

Herkes bir anda yorgun hissediyor ve yorgunluk doktorların duyduğu şikayetlerden biri. Bu model, diğer yorgunluk türlerinden ayırt edilmesine yardımcı olan fibromiyalji ile ilgili yorgunluk için tanım sağlar.

Birçoğumuz fibromiyalji hastasıydık, bu yeni modelin her bir yorgunluk seviyesini farklı varyasyonlarda tecrübe ettik ve neredeyse kesinlikle hepimiz yorgunluktan dolayı hissettiğimiz zayıflığı anlamayan doktorlar ile deneyime sahibiz.

Bu korkutucu bir semptom olabilir, bazen bizi bacakları o kadar zayıf hissetmek düşme korkusuyla yürümemize korkutur ki bizi ayakta tutamayacak gibi görünüyor. Ve bu zayıflık gelip giderken, bazen pek mantıklı gelmiyor bile.

Biraz şansla, bu yeni model bize ve doktorlarımızın fibromiyalji ile ilgili yorgunluğu daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Bize bu yeni model hakkında ne düşündüğünüzü söyleyin. Öyle görünüyor ki yaşadığınız yorgunluğa benziyor.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *