Fibromiyalji Hastalarının Aile Bireylerinin Bilmeleri Gerekenler

Bu yazı akrabaları ve fibromiyalji hastalarını çevreleyen yakın çevreyi hedeflemektedir.

Fibromiyalji dikkat çekmese de, çok gerçektir. Birçok insan, hasta görünmediği sürece bir kişinin gerçekten hasta olmadığını düşünür. Fibromiyaljiniz varsa, kişi sağlıkla dolu olabilir (dışarıdan), ancak korkunç korkunç semptomların bir alayı içinde.

Fibromiyalji, anlaşılması zor bir hastalıktır. Tedavisi olmamasına rağmen, yaşam kalitesine sahip olmak yönetilebilir. Tüm durumlar farklı olduğu için, egzersizler, ilaçlar veya tedaviler gibi tedaviler herkes için eşit derecede işe yaramaz. Sizin için en iyi olanı bulmak için sürekli bir arama.

Görünüşlerin seni aldatmasına izin verme. Çoğu zaman akrabalar, fibromiyaljili kişinin daha iyi hissetmek için yeterli çabayı göstermediği algısına sahip olabilir, çünkü iyi beslenmezler veya yeterince egzersiz yapmazlar. İşin aslı, ne kadar küçük olursa olsun, yapılan her çabanın, bir insanı sağlıklı kılmanın maliyetinden çok daha büyük bir iş ya da fedakarlık olduğudur.

Fibromiyalji psikolojik bir problem değildir. Birçok insan, çok fazla kalp kırıcı semptomun bulunmasının imkansız olduğunu ve tıbbi muayenelerinde hiçbir şeyin ortaya çıkmadığını düşünüyor, bu yüzden bu durumu genellikle psikolojik kökenli bir sorunla ilişkilendiriyorlar. Ve bunun gerçek bir koşul olduğunu kanıtlamak için yeterli bilimsel kanıt olduğunu bilmek önemlidir.

Fibromiyalji ile yaşam tamamen değişebilir. Fibromiyaljili kişinin artık eskisi gibi yapamayacağı ya da akrabalarından bunları yapabilmek için çok fazla yardıma ihtiyacı olması doğaldır. Bu, alışkanlıkları değiştirmekten işleri değiştirmek zorunda kalmayı içerebilir.

Aktivite seviyelerindeki dalgalanma normaldir. Fibromiyaljili bir kişi bir gün boyunca çok aktif olabilir, çünkü başka bir gün yataktan kalkamayabilir. Kişi, çalışmamak için tembel veya taklitçi değildir. Enerjinizin çok düşük olacağı günler olacak. Fibromiyalji birçok inişli çıkışlı bir hastalıktır.

Fibromiyaljili kişi sürekli acı çeker. Sürekli ifade etmeseniz bile, her zaman vücudunuzdaki acıyı hissedersiniz, yorgunluk ve koku, gürültü, ışıklar, hava ve diğer faktörler gibi birçok dış uyaran rahatsızlığınızı daha da kötüleştirir. Kendini her zaman onun yerine koymaya çalış, böylece onu anlayabilirsin.
Bazen fibromiyaljili kişi fiziksel teması engeller. El kavramaları, sırt tokatları, kollar ve omuzlar üzerindeki dokunuşlar ve genel olarak sürtünme veya sürtünme yaratan herhangi bir dokunuş gibi güçlü sarılmalar gibi ağrısız uyaranlarla çok fazla acı yaşayabilirsiniz. Herhangi bir zamanda, bu tür bir samimiyetten kaçınmakla ilgili olursa, hiç kimseye hakaret edilmemelidir.

Fibromiyalji yorgunluğu basit bir yorgunluk değildir. Sadece fiziksel tükenme değil, aynı zamanda dinlenmeyle düzelmeyen ve birkaç gün boyunca yatakta bir kişiyi protesto edebilen zihinsel tükenmedir. Kişi yorgunluktan tükenmiş, bitkin ya da bitkin hissediyor.

Fibromiyalji hastası antisosyal veya kayıtsız değildir. Çoğu zaman davetleri reddediyorlar veya toplantılara katılmaktan vazgeçiyorlar, yoruldukları için, bir krizden geçiyorlar veya sınırlı miktarda enerjiye sahip oldukları için, belirli faaliyetlerin tüm belirtilerini kötüleştirebilecek bir salgını tetikleyebileceğinden korkuyorlar. andan diğerine.

Fibromiyalji bilişsel sorunlara neden olur. Kişi şeyleri unutur (bazen küçük, bazen önemli) ve konsantre olmakta zorluk çeker; Bu fibroneblin olarak bilinir. Genellikle bir şeyleri kaybetmelerine veya kafalarını karartmalarına neden olur.

Fibromiyalji hastalarında stresten kaçınmak esastır. Stresin fibromiyalji semptomlarını şiddetlendirdiği, ağrı, yorgunluk ve halsizliklerini arttırdığı gösterilmiştir. Evde sessiz bir ortam sağlamaya çalışın ve durumlardan ve stres kaynaklarından kaçının.

Fibromiyaljili kişi izole olma eğilimindedir. Bu, sosyal yaşamınıza son vermek istediğiniz veya artık kendinizi takdir etmediğiniz anlamına gelmez. Aksine, ihtiyaç duyduğunuzda şefkatiniz ve desteğinizin olduğunu göstererek onunla bağlantıyı anlamaya ve korumaya çalışın. Bir noktada yapamayacağınız veya tek başına yapamayacağınız bir görev için yardım edin, örneğin okulda alışveriş yapmak veya çocukları almak.

Aile üyelerinin desteği ve anlayışı kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Hastalık hakkında yapabileceğiniz çok az şey olmasına rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmayın, çünkü bu tutum kayıtsız ya da ilgisizlik olarak algılanabilir; sağlık fiziksel ve duygusal.

Aksine, ihale ropBe’si gibi iyi çaba gösterebilecek ev işlerinde ona yardım edin. Eğer bu hastalığın ne anlama geldiğini hala bilmiyorsanız, İnternete bakın, bu konuda sayısız bilgi kaynağı vardır, bu da sevdiklerinize daha iyi bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Tıbbi randevularında ona katıl. Bu, desteğinizi göstermenin en iyi yollarından biridir.

Ek olarak, tedavileri tamamlaması için onu destekliyorsunuz, aynı zamanda onun durumunu ve ilerleyişini de anlıyorsunuz. Ailede iyi iletişim esastır. Fibromiyalji, hem hastada hem de ailenin diğer üyelerinde hisler üretir. Hastada sadece belirtileri kötüleştirebilecek veya krize neden olabilecek kızgınlık ve düşmanca tutumlardan kaçınmak için bunları sağlıklı bir şekilde ifade etmek önemlidir. Bu basit ipuçlarının, fibromiyalji veya başka bir kronik ağrı rahatsızlığı ile hasta olan sevilen birisine sahip olanlara ulaşacağını umuyorum.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.